Čo ak sa zraníme doma?
4 min čítaniaZabezpečte domácnosť
Skutočný domov tvorí rodina. V nej sa musí človek cítiť bezpečne a to nielen po psychickej stránke, ale i po technickej. Domácnosť a záhradu zabezpečte podľa jej členov, berte do úvahy, či bývate s deťmi alebo starými ľuďmi. Od toho sa môžu odvíjať pravdepodobné úrazy, či ochorenia, tým pádom aj bezpečnosť prostredia a vybavenie lekárničky.
Úraz, či ochorenie?
„Nech už je zloženie členov domácnosti akékoľvek, treba myslieť na najbežnejšie úrazy a ochorenia. V prípade domácich nehôd môže ísť či už v interiéri alebo v exteriéri o odreniny, rezné rany, uštipnutie, bodnutie hmyzom, kliešťa, úraz hlavy, otvorenú zlomeninu, či popáleniny,“ vysvetľuje lekárka MUDr. Svetlana Šefčíková.
„V rámci ochorení môžeme pri príprave počítať s teplotami, bolesťou brucha, hlavy, uší, hrdla, kĺbov, nádchou, pľúcami. Prihliadať treba i na konkrétne skúsenosti v oblasti chorôb jednotlivých členov domácnosti. Mnoho žien máva problémy napríklad s prechladnutím močového mechúra. Po ruke by malo byť všetko, čo má okamžitý účinok, od čajov po tabletky,“ dopĺňa lekárka Šefčíková.
Dôležitá je v prvom rade prevencia, príprava na zvládnutie prípadných prekvapení a nastavenie našej psychiky – vedieť rozpoznať čo zvládneme sami a kedy je už nutné kontaktovať lekára. Základom pri ochoreniach sú vhodná strava, vitamíny, bylinné zmesi a liečivá uľavujúce od nepríjemných prejavov ochorenia (horúčka, bolesť, upchatý nos či zvracanie). Základom pri úrazoch je nepodliehať panike, vhodná dezinfekcia a vybavená lekárnička.
Lekárničku si zvyčajne zaobstarávate raz do roka, či polroka a keďže dnes je na výber veľa druhov dezinfekčných roztokov, vyberajte pozorne a prihliadajte na ich kvalitu.
Ako teda vyberať? Tu je zopár tipov ako na to:
• Dezinfekcia by nemala štípať a obsahovať alkohol – to je dôležité najmä pri deťoch, starých ľuďoch, veľmi citlivých osobách či chúlostivých častiach tela a obzvlášť pri niektorých typoch zranení.
• Uprednostnenie dezinfekcie s obsahom jódu je vítané – jód zničí väčšinu baktérií, vírusov a plesní v rane, takže pôsobí proti potenciálnej infekcii a ďalším možným zdravotným komplikáciám.
• Ideálne ak je určená na pokožku i sliznice.
• Sfarbenie dezinfekcie – nájdete transparentné či sfarbené. Ak je dezinfekčný roztok prírodne žltohnedý, neľakajte sa, znamená to, že obsahuje jód a vidíte presne akú plochu ste dezinfikovali. Nezašpiní vašu pokožku, nechty alebo vlasy aj keď je miesto aplikácie viditeľné, roztok je vodou zmývateľný, mydlo sa pri aplikácii na ruky napokon „sfarbí do biela“.
Ako ošetriť sám seba
Domáca musí byť rozšírenejšia ako autolekárnička. Udržovať ju treba na bezpečnom mieste, mimo dosahu detí, no zároveň o nej informovať všetkých členov domácnosti. Pravidelne kontrolujte exspiráciu.
Pri príprave obsahu svojej lekárničky by ste okrem dôležitých kontaktov rýchlej pomoci nemali zabúdať napríklad na:
• dezinfekčný roztok; sterilnú gázu a obväz; gumový škrtiaci obväz; trojrohú šatku; náplaste; prúžky na stiahnutie rany; resuscitačné rúško; gumové jednorazové rukavice; nehrdzavejúce nožnice; digitálny teplomer v puzdre; pinzetu; gél na popáleniny; termoizolačnú fóliu; roztok na očný výplach; osobné lieky; lieky proti bolesti; chladiace vrecúško; rúško; zoznam obsahu lekárničky s dátumami exspirácie prípravkov.
Upozornenie: Ochorenie COVID-19 konzultujte so svojím lekárom.
Komerčný článok