Ako sa chrániť pred hmyzom
4 min čítaniaMalých, pre ľudí nepríjemných, no veľmi užitočných tvorov vo svete žalostne ubúda. Kvetom chýbajú opeľovači, vtákom potrava. To však neznamená, že sa človek nestretne na istých miestach s premnožením komárov, či s nebezpečne vytvoreným osím hniezdom. O kliešťoch nehovoriac. Ako sa chrániť pred hmyzom?
Nepríjemné mravce
Stretnutie s mravcom nie je smrteľné, no do lesného mraveniska by asi dobrovoľne nik nestúpal. Mravec lesný si buduje pôsobisko najmä v ihličnatých lesoch. Ak mravce zaznamenajú narušiteľa, okamžite začnú útočiť. Štipnutie je bolestivé a veľmi svrbí. Nebezpečná môže byť kyselina mravčia, ktorú mravec vylučuje v čase prehryzenia pokožky.
Bodnutia
Bodnúť vás môže ploštica vo vode, včela, osa, či sršeň. Ak žihadlo zasiahne zdravého dospelého človeka, nie je to nebezpečné. Alergici však môžu byť ohrození, bodnutie u nich môže vyvolať ako miestnu tak i celkovú reakciu. Výsledkom je opuchnutie, začervenanie, pálenie, svrbenie, ale aj infekcia vedúca ku kožnému defektu.
„Pri bodnutí včelou je dôležité, aby ste žihadlo príliš nepritlačili. Na konci je totiž jedový vačok a pri jeho zmačknutí by sa do tela vypustil zvyšok jedu. Najlepšie je preto žihadlo vyškriabať nechtom a potom ranu vypláchnuť a vydezinfikovať. Dezinfekciu nechajte pôsobiť aspoň 30 sekúnd, aby nedošlo k zničeniu väčšiny mikroorganizmov. Ak by sa objavilo svrbenie, pálenie, bolesti, alebo zimnica a teplota, vyrazte k lekárovi,“ odporúča lekárka MUDr. Svetlana Šefčíková.
Kliešte
Hlavným teritóriom kliešťov sú lesy. Stretnúť sa s nimi môžeme, samozrejme, aj v parkoch, na záhradách, lúkach a brehoch riek. V ihličnatých lesoch a na suchých miestach ich býva najmenej. Najviac sa kliešte vyskytujú tam, kde je vysoká tráva aspoň dvadsať centimetrov.
Včasné a správne odstránenie kliešťa je kvôli zníženiu rizika prenosu infekcie veľmi dôležité. Na prisatého kliešťa v žiadnom prípade nepoužívame oleje či masti. Kliešť by sa mohol pridusiť a vyvrhnúť obsah čriev do rany, čím by sa zvýšila pravdepodobnosť prenosu infekcie.
„Zahryznutého kliešťa je potrebné čo najskôr pokvapkať dezinfekciou. Dezinfekciu necháme chvíľu pôsobiť. Kliešťa vyberáme pomocou špeciálnej pinzety, alebo plastovej karty a vhodné je tiež použiť latexové rukavice. Uchytíme ho čo najbližšie k povrchu kože a jemne s ním kývame sprava doľava. Vytiahneme ho nahor kolmo k povrchu kože. Po vytiahnutí znova kožu potrieme dezinfekciou a budeme sledovať, či nedochádza na mieste k zápalu,“ vysvetľuje lekárka MUDr. Svetlana Šefčíková.
Prevencia
Dajte si pozor, kam šliapete, môžete omylom zasiahnuť mravenisko. Obzvlášť nebezpečné je jedenie a pitie na voľnom priestranstve. Prezrite aj plechovky, často do nich môžu vletieť osy. Tie zacítia pach jedla až do diaľky niekoľkých kilometrov. Po ruke majte lekárničku.
Vhodnou ochranou proti hmyzu môžu byť repelenty. Najčastejšie sú v spreji, existujú i ultrazvukové, tie sa používajú najmä v domácnostiach, kde žijú zvieratá.
Tip redakcie:
Ak by ste si chceli vyrobiť domáci repelent bez chémie, môžete použiť hrebíček, orech, kvet ľubovníka, paliny, alebo harmančeka.
Základom pri takýchto nehodách je nepodliehať panike, vhodná dezinfekcia a vybavená lekárnička.
Lekárničku si zvyčajne zaobstarávate raz do roka, či polroka preto je dôležité dbať na jej kvalitný obsah. Ako prvé väčšinou vyťahujete dezinfekciu. Keďže dnes je na výber veľa druhov dezinfekčných roztokov, vyberajte pozorne. Tu je zopár tipov ako na to:
• Dezinfekcia by nemala štípať a obsahovať alkohol – to je dôležité najmä pri deťoch, starých ľuďoch, veľmi citlivých osobách či chúlostivých častiach tela a obzvlášť pri niektorých typoch zranení.
• Uprednostnenie dezinfekcie s obsahom jódu je vítané – jód zničí väčšinu baktérií, vírusov a plesní v rane, takže pôsobí proti potenciálnej infekcii a ďalším možným zdravotným komplikáciám.
• Ideálne ak je určená na pokožku i sliznice.
Komerčný článok